23 Nisan 2011 Cumartesi

The Firm [2009]
Daha önce blogda tanıttığım The Football Factory' nin yönetmeni Nick Love' dan bir futbol filmi daha. Bu film, The football factory' den farklı olarak futbol ve holiganizmi filmin merkezinden biraz uzak tutmuş. "Hayatımda break dance ve ot içmekten başka bir şey daha olmalı" diyen bir ergenin, Dominic'in (Calum McNab) West Hamlı holigan grupla bir şekilde yollarının kesişmesi ve ekip lideriyle kurduğu "geçici" kankalık müessesini ele alıyor film.

Deplasman yolculukları, maçlardan önce/sonra yapılan kavgalar, ekip içerisindeki güç dengeleri işlenen diğer konu başlıkları. Sanırım bir çok taraftar grubunun ortak özelliklerinden biri olan, taraftarın saf futbol sevgisini kullanarak bir zümreye ve güce sahip olmak ve kitleleri kişisel hırsların kurbanı haline dönüştürme iyi yansıtılıyor.

Futbol sahneleri yok denecek kadar az. İnsan ilişkileri, kişisel hezeyanlar, insanın kendisiyle hesaplaşması gibi psikolojik unsurlar ön planda bana göre. Final sahnesini beğendiğimi söyleyebilirim. Futbol temalı filmlerde İngiltere futbolunu ve taraftarlarını izlemek de ayrı bir keyif kesinlikle.

1 yorum:

anti dedi ki...

1989'da çekilen orijinal filmin yeniden çekimi bu, ve ilkine göre gayet vasat. 89'da çekilen halini bulup izlemekte büyük fayda var. film zaten futboldan ziyade casual kültürünü anlatıyor.