1 Haziran 2011 Çarşamba

The Damned United / Lanet Takım [2009]
Efsane İngiliz teknik direktör Brian Clough'un Leeds United'ta geçirdiği 44 günü [biraz öncesi, biraz sonrasıyla] anlatan ve futbol filmleri kategorisinde hatırı sayılır bir yeri olan film, 2009 yapımı. Ülkemizdeki gösterimi Lanetli Takım adıyla gerçekleştirildi.

Alt kümeden aldığı iki takımı da [Derby Conty ve Nottingham Forest] hem 1. lig seviyesine çıkaran, hem de kısa süre sonra şampiyon yapan Brian Clough [nam-ı diğer Koca Kafa] Derby teknik adamlığını yaparken çirkef futbol oynamakla çokça eleştirdiği Leeds'e gün gelir teknik direktör olur. Oyuncuların ve yönetimin alışılmış kalıpların ve çirkef futbolun dışına çıkamadığını görür. Buradaki mücadelesi 44 gün sürer. Filmde Leeds sonrası onu bekleyen Nottingham Forest günleri ve başarıları anlatılmasa da, bu takıma tarihindeki ilk [ve son] Premier Lig şampiyonluğunu yaşatan ve Şampiyon Kulüpler Kupasını iki kere, SÜper Kupayı da bir kez müzesine götürmesini sağlayan adamdır kendisi.

Bu başarının arkasındaki en önemli etkenlerden biri de yardımcısı Peter Taylor'dır. Filmde Peter Taylor'ı usta oyuncu Timothy Spall, Brian Clough'u da Michael Sheen canladırıyor.


Uzun bir süre sonra NOT: Filmin kitabını raflarda görmek mümkün

Hiç yorum yok: